Volontiranje: što se krije iza površinske percepcije?

Studenti stoje u krugu i rukama formiraju oblik Sunca.
Paula Marasović

Written by: Paula Marasović

5 min read (1145 words)

Općenito u društvu vlada mišljenje da su osobe koje volontiraju rijetki dobročinitelji među nama. Rijetki i dobročinitelji jesu, međutim što se još krije iza tih zavjesa? Ako zanemarimo tu površinsku percepciju, shvatit ćemo da volontiranje može imati mnogo veći utjecaj na nas i  naš osobni rast i razvoj. 

Ono što mi je još zanimljivo jest naša kriva (iskrivljena?) percepcija volontiranja. Koliko vas je u trenutku čitanja riječi “volontiranje” zamislilo nešto poput pučke kuhinje ili crvenog križa?  Nije to ništa krivo, dapače, samo mi je zanimljivo da tu staju sva naša mišljenja. Nisam ni ja počela s drugačijim stavom i baš zato ovo pišem ovaj blog. 

Pa da vidimo, što se to još sve krije u volontiranju?

NOVA ISKUSTVA I VJEŠTINE

Kad pričamo o poslu i o mogućnostima zapošljavanja uvijek se vrtimo u istom vrtlogu “Nema posla bez iskustva – nema iskustva bez posla”. U tom vrtlogu se borimo i pjesnički rečeno, samo najjači ostaju. Ova situacija nam je svima poznata i ovo je jedna od većih problematika pri zapošljavanju mladih ljudi.  Svjesni da ne možemo promijeniti sistem u tako kratkom roku, moramo se zapitati kako možemo promijeniti sebe. 

Volontiranje nam u tome može itekako pomoći. 

Studenti tijekom uredskih poslovnih aktivnosti

Gotovo sam sigurna da svaka osoba može pronaći volonterski posao u svojoj lokalnoj zajednici jer volontera nedostaje. Recimo, kod nas u udruzi Liberato volonteri obavljaju onaj dio posla koji im se čini zanimljiv prema njihovim interesima. Pa tako imamo genijalnu volontersku ekipu koja nam pomaže pri programiranju i održavanju sustava, drugi dio priprema i održava predavanja dok treći dio vrlo rado pomaže pri popisivanju lokacija u novim gradovima. 

Volontiranje u bilo kojem obliku je izvrsna prilika da proširimo svoje horizonte, steknemo nova iskustva i razvijemo neke nove vještine. Svaki put kad se suočimo s novim izazovima i radimo na projektima koji su izvan naše uobičajene zone udobnosti – rastemo kao osobe. Ono nam omogućuje da razvijemo organizacijske vještine, komunikacijske sposobnosti da uživamo u blagodatima timskog rada i još zaista hrpu genijalnih vještina koje su iznimno vrijedne na tržištu rada. 

Osim toga, sva ona teorija koja nam se činila beskorisna na fakultetu – kroz neprofitni sektor je zaista možeš primijeniti.

KONTAKTI

Kad netko spomene kontakte, prva misao kod nas u Dalmaciji je “zovi čovika”. Čovik u Dalmaciji, ali i u poslovnom svijetu je puno više od kontakta u mobitelu.  Volontiranje nam donosi rad s različitim organizacijama i velikim grupama ljudi koje zajednički žele ostvariti iste ciljeve. Poslovne aktivnosti nas vode kroz svijet poslovnih stručnjaka koji su lideri u neprofitnom poduzetništvu i kroz cijeli njihov tim, načine razmišljanja i izvršavanja ciljeva. 

Jedna vrata uvijek otvaraju druga i nikad ne znamo što na čeka iza tih vrata. Ne znamo koje radne pozicije postoje, ne znamo čime se sve možemo baviti i upravo kroz ovakvu mrežu kontakata i saznajemo. Osim što se kroz volontiranje upoznajemo s cijelim novim svijetom poslovnih mogućnosti, u isto vrijeme imamo priliku izgraditi temelje za daljnji razvoj karijere. 

Rukovanje kao znak postignutog dogovora

Neki od najboljih poslovnih mogućnosti nisu oglašene na stranicama za zapošljavanje, već se novi zaposlenici traže u interim krugovima poduzeća. Vjerujte mi, svi želimo biti u tom internom krugu. Kada vas netko preporuči za posao na temelju vaših dosadašnjih uspjeha, ambicija, želje ili pokazanog truda kroz projekte – jednostavno je bolje od bilo kojeg životopisa.

OSOBNI RAST

U neprofitnim organizacijama i civilnom društvu susrećemo se s različitim izazovima i prilikama za učenje. Dok stečene vještine i znanja nadopunjuju životopis, krug ljudi s kojima zapravo želiš provoditi vrijeme i izvan posla postaje sve veći. 

Nije rijedak slučaj da jednom kad zakoračimo u svijet neprofitnih organizacija i civilnog društva da tu i ostanemo. Recimo, pravi primjer za to je udruga Liberato. Već nekoliko godina za redom naši volonteri i studenti sa stručne prakse ostaju u udruzi i razvijaju svoje projekte te grade svoju karijeru u neprofitnom sektoru. Fun – fact je taj da smo u udruzi SVI studenti. 

Pa nek se netko usudi reći da su studenti i mladi “zeleni i neiskusni”. 

Da se vratimo na priču o osobnom rastu, pozitivna i podržavajuća atmosfera volontiranja uči nas još nečem jako bitnom – socijalnoj i emocionalnoj inteligenciji. Ako pitate mene, (a nije da sam neki stručnjak) to su dvije najvažnije inteligencije i za posao i za život.  

DRUŠTVENA ODGOVORNOST

Mi činimo društvo. 

Pročitajte to opet. Mi činimo društvo! 

Sva društvena nepravda koja se događa oko nas – naša je odgovornost te smatram da smo već svi u dovoljno zrelim godinama da dio te odgovornosti ponesemo na svojim leđima. 

Recimo, ako se ponovno vratimo na početak kada smo pričali o vrtlogu  “Nema posla bez iskustva – nema iskustva bez posla” u tom slučaju naša društvena odgovornost bi se sastojala u tome da pokrenemo nove ili da se pridružimo postojećim inicijativama za poboljšanje pozicije mladih osoba na tržištu rada. 

Ne bi trebali očekivati da će to netko uraditi umjesto nas. 

Prosvjedi i natpis "Where is the LOVE?"

Stavila sam društvenu odgovornost na zadnje mjesto čisto zato što sam u ovom blogu nastojala prikazati i sve ostale koristi koje možemo dobiti volontiranjem, a da nisu isključivo  društvena odgovornosti “lagan san” jer znaš da si činio dobro.

Zašto to kažem? 

Zato što su nas mediji učili da je volontiranje samo onaj predivni osjećaj nakon učinjenog dobra. Nemojte me krivo razumjeti, ne kažem suprotno od toga već sagledavajući volontersku situaciju u našoj okolini – vidim da nam to nije bio neki veliki poticaj za uključivanje u volonterske aktivnosti.

Volontiranje je dvosmjerna ulica. Koliko daješ – toliko i primiš nazad.

I zaključno..

Volontiranje je može biti tvoj način, alat ili taktika s kojom razvijaš svoju karijeru. 

Potrebno je samo malo slobodnog vremena i šaka dobre volje da se ostvare genijalna nova poznanstva, razviju nove vještine te da se zablista na tržištu rada. 

Ako te ovaj blog barem malo zapitao o tome što stvarno možeš postići kao volonter – Obrati nam se na info@udruga- liberato.hr i možemo ti pomoći pronaći volonterski posao! 

Vrijeme je mlade generacije pokažu što mogu i što znaju. 🙂

drušvena odgovornostkontaktiosobni rastvolontiranjeznanja i vještine