Kako se šaliti s osobama s invaliditetom: Smjernice za inkluzivan humor 

Neda Brzović

Written by: Neda Brzović

5 min read (1075 words)

Humor nas može povezati, opustiti i nasmijati, ali kad dođe do šala o invaliditetu, treba biti posebno pažljiv.  Upravo zato vrijedi se zapitati kakvu ulogu šala ima u našoj svakodnevnoj komunikaciji: dok ponekad razbija napetost i zbližava ljude, istovremeno može stvarati nelagodu ili čak povrijediti one na čiji se račun šala odnosi.  

U slučaju osoba s invaliditetom, problem nastaje kad šale prijeđu u ismijavanje ili kad nesvjesno produbljuju predrasude. Iako možda nemamo loše namjere, lako je pogriješiti. Zato je važno znati kako izbjeći ponižavanje ili nepoštivanje, a svejedno zadržati veselu atmosferu i iskrenu želju za smijehom.  

U nastavku ti donosimo kratke, praktične smjernice kako se na zabavan, a opet poštujući način, možeš šaliti u društvu osoba s invaliditetom. Ne radi se o blokiranju spontane zezancije, nego o tome da budemo svjesni kako naše riječi mogu utjecati na druge. Na kraju dana, svi se želimo smijati i osjećati ugodno – a kada pokažemo malo više empatije i razumijevanja, to postaje lakše za sve.

Zašto je humor važan?

  • Povezuje ljude: Smijeh nam pomaže da se osjećamo povezano i otvoreno jedni prema drugima. Kad se zajedno nasmijemo nečemu, stvara se osjećaj zajedništva koji olakšava daljnju komunikaciju i razmjenu mišljenja. Bez obzira na naše razlike, humor može biti most koji nas zbližava i omogućuje da se osjećamo slobodno i opušteno.
  • Smanjuje stres: Kratka, spontana šala može razbiti neugodnu tišinu ili prekinuti naboj u ozbiljnoj situaciji te nam pomoći da se opustimo i malo odahnemo. Kad se nasmijemo, na trenutak zaboravimo brige i lakše nastavimo s poslom ili razgovorom.
  • Razbija predrasude: Dobar humor ima moć promijeniti način na koji doživljavamo druge ljude i situacije. Kroz šalu možemo osvijestiti besmislenost stereotipa i predrasuda te potaknuti prihvaćanje različitosti. Ako se šala temelji na razumijevanju i toleranciji, ona nas može potaknuti da razmišljamo otvorenije i s više empatije, umjesto da osuđujemo ono što ne poznajemo.

Ipak, ako se humor koristi nepromišljeno, može izazvati nelagodu ili uvredu. Zato je važno znati gdje su granice.

1. Upoznaj osobu i njene granice

Prva stvar koju trebaš imati na umu je da svaka osoba s invaliditetom različito gleda na humor. Neki se vole šaliti na svoj račun, drugi ne žele ni pričati o invaliditetu, a kamoli da to bude tema šale.

  • Otvoreni razgovor: Ako ste bliski, pitaj je otvoreno kako se osjeća u vezi s takvim šalama.
  • Prati reakcije: Ako primijetiš da osoba postaje nelagodna, odmah prestani i okreni šalu na neku drugu temu.

2. Budi svjestan stereotipa i predrasuda

Pazi da se šala ne temelji na stereotipu. Na primjer, osobe s invaliditetom često su prikazivane kao nemoćne, a to je daleko od istine. Drugi loš pristup je pretvarati se da su heroji samo zato što obavljaju svakodnevne aktivnosti.

  • Primjer loše šale: “Lako je tebi kad imaš onu naljepnicu za parkiranje!”
  • Bolja verzija: “Blago meni – s tobom uvijek nađem parking!” (Ali samo ako osoba pokazuje da joj je ta vrsta humora ok.)

3. Usmjeri se na univerzalne šale

Pokušaj pronaći teme koje nisu usko vezane uz invaliditet. Pričaj o neobičnim životnim situacijama, zajedničkim interesima ili smiješnim svakodnevnim nespretnostima. Ponekad s osobama s invaliditetom ne želimo dijeliti sitnice koje “brinu” nas jer su naizgled zanemarive u usporedbi s problemima s kojima se nose osobe s invaliditetom, no i to je stigma. S osobama s invaliditetom možeš pričati o najobičnijim i usputnim stvarima bez grižnje savjesti.

  • Primjer: “Danas sam tražio naočale 15 minuta, a bile su mi na glavi!”

4. Prati primjer osobe s invaliditetom (samoironija)

Ako se osoba sama šali na račun svog invaliditeta, to je znak da joj možda ne smeta takva vrsta humora. Ipak, nemoj ti prvi započinjati takve šale ako nisi siguran da je to u redu.

  • Primjer samoironije: “Svi misle da sam ja u kolicima brži od svjetlosti. Nisu vidjeli kako je gurati po uzbrdici!”

Ili kad pitaš našeg predsjednika Stipu kako si, a on odgovori: “Evo, guram!”

5. Obrati pažnju na kontekst i publiku

Ono što je u redu reći u bliskom društvu ne mora uvijek biti prikladno na poslu ili u javnosti.

  • Primjer: Možda ćeš se šaliti s prijateljem nasamo, ali ista šala u velikoj grupi ili na formalnom događaju može nekoga povrijediti ili posramiti. Drugačiji je osjećaj kad se netko s osobom šali u krugu ljudi koje ne poznaje i s kojima joj nije ugodno, stoga to uvijek imaj na umu.

6. Što nikako ne činiti

  • Ne ismijavaj ničiju fizičku, mentalnu ili osjetilnu poteškoću.
  • Ne koristi pogrdne izraze ili nadimke.
  • Ne oponašaj nečije pokrete ili govor.

SIgurno je da ćeš nekad pogriješiti, no bez brige. Svi griješimo, pogotovo kad pokušavamo biti duhoviti u osjetljivim situacijama. Važno je zapamtiti da nitko od nas nije savršen te da uz malo empatije i razumijevanja možemo puno toga ispraviti. Ako shvatiš da si pretjerao:

  1. Ispričaj se iskreno: “Žao mi je, nisam želio da se osjećaš loše.”
  2. Priznaj pogrešku: “Sad vidim da to nije bilo prikladno.”
  3. Nauči iz toga: Razmisli kako ubuduće biti bolji i taktičniji.

Ovakav pristup pokazuje poštovanje prema osjećajima druge osobe i gradi povjerenje. Umjesto da se branimo ili prebacujemo krivnju, iskreni „oprosti” i želja da čujemo kako se druga osoba osjeća mogu napraviti veliku razliku. Time stvaramo atmosferu u kojoj će se svi osjećati slobodno izraziti ako ih nešto smeta, a istovremeno održavamo duh otvorenog i iskrenog razgovora. 

Šaliti se s osobama s invaliditetom može ljude povezati na novoj razini i otvoriti put ka destigmatizaciji, ali samo ako to radiš s poštovanjem i razumijevanjem. Trik je u tome da tvoja šala uključuje, a ne isključuje. Ako se svi osjećaju ugodno, humor će imati pozitivan učinak. 

Na kraju dana, cilj nam je da se svi zajedno možemo smijati, a ne da humor služi za ismijavanje ili vrijeđanje. :)

humorOsobe s invaliditetomŽivot