Na koji način stupiti u komunikaciju s osobama s invaliditetom?

Martina Bacelj

Written by: Martina Bacelj

U današnjem užurbanom životu često zaboravljamo koliko je važno zastati i pogledati ljude oko nas, posebno osobe s invaliditetom koje pokazuju nevjerojatnu snagu i hrabrost. Od kada sam postala član Udruge, upoznala sam mnogo ljudi, koji se hrabro bore sa svojim izazovima te žive život bez ograničenja i ostvaruju svoje snove s nevjerojatnom odlučnošću. Ta inspiracija me zapanjila i otvorila oči o njihovim sposobnostima.

No, i ja sam imala veoma jak strah o tome na koji način stupiti u komunikaciju s osobama s invaliditetom.

To je vrlo česta pojava u našem društvu, ali ne i opravdana. A zašto je to tako?

Postoji nekoliko razloga zbog čega se to događa:

• Do sada niste imali osobnog iskustva ili interakcije s njima te vas to dovodi do osjećaja nelagode i nesigurnosti u njihovom prisustvu.
  • Privilegirali ste ono što društvo u kojem živite smatra “normalnim” ili “poželjnim”, što dovodi do osjećaja srama i straha kada se nalazite u njihovom društvu.
  • Bojite se da ćete nešto krivo učiniti ili reći u interakciji s njima te ih time povrijediti ili uvrijediti.
  • Dozvolili ste da mitovi i predrasude o njima, poput toga da su nemoćni, ovisni ili manje sposobni, postanu vaši stavovi te ih na takav način i percipirate.

Nudimo vam nekoliko savjeta kako prevladati strah i sram u komunikaciji s njima:

• Informirajte se o različitim vrstama invaliditeta, njihovim izazovima i potrebama kako biste stekli bolje razumijevanje.
  • Upoznajte se s njima kroz osobne interakcije kako biste shvatili da su to jednostavno ljudi kao i vi.
  • Pokušajte se staviti u njihov položaj kako biste bolje razumjeli njihov doživljaj svijeta.
  • Aktivno slušajte i pokušajte razumjeti njihove potrebe i perspektive.
  • Ako imate pitanja o invaliditetu, postavljajte ih s poštovanjem i suosjećanjem.
  • Nemojte pretpostavljati što mogu ili ne mogu učiniti; pustite ih da izrazi svoje potrebe i želje.
  • Shvatite da svaka osoba ima jedinstvene sposobnosti i vrijednosti, bez obzira na invaliditet.

Budimo promjena koju želimo vidjeti u svijetu, kako bi osobama s invaliditetom bilo omogućeno da postignu svoje ciljeve i doprinesu društvu svojim jedinstvenim darovima.

Neka nas njihova inspiracija nadahne da svi zajedno gradimo svijet bez predrasuda i sa suosjećanjem prema svakom pojedincu, bez obzira na njihove različitosti.

društvohrabrostinspiracijainterakcijaOsobe s invaliditetomstrahUdruga LiberatovolontiranjeŽivot